W uroczystej inauguracji, która odbyła 27 maja w Szpitalu im. Matki Teresy z Kalkuty, uczestniczyło blisko 100 osób, w tym m.in. przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz istotnych instytucji z regionu, a także wybitni specjaliści ze świata medycyny. Spotkanie było doskonałą okazją do przedstawienia dalszych planów rozwoju szpitala oraz zaprezentowania pierwszych inwestycji w tym zakresie – lądowiska dla helikopterów ratowniczych i nowoczesnych sal operacyjnych. Przedstawiciele Grupy American Heart of Poland podkreślili, że szpital będzie prowadzony i rozwijany kompleksowo, z dbałością o wszystkie oddziały i specjalizacje. Zaznaczyli przy tym, że nie jest to pierwsza tego typu placówka, którą zarządza Grupa American Heart of Poland – w całym kraju są to w tej chwili 23 jednostki: oddziały kardiologii interwencyjnej, 2 pełnoprofilowe szpitale, a także Centrum Badawczo-Rozwojowe i Uzdrowisko Ustroń.
Drawski Szpital to strategiczny obiekt na medycznej mapie regionu, który dysponuje oddziałem ratunkowym, oddziałem intensywnej terapii i anestezjologii, oddziałem chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii urazowej – ortopedycznym, oddziałem ginekologiczno-położniczym, neonatologicznym, pediatrycznym, a także kardiologicznym z oddziałem intensywnego nadzoru kardiologicznego. Placówka posiada również własny POZ, Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną, pracownie i laboratoria diagnostyczne oraz zakład diagnostyki radiologicznej.
Tysiące operacji, kilkanaście poradni i blisko 30 tysięcy porad
Tylko w ubiegłym roku drawski szpital przyjął ponad 10,5 tysiąca pacjentów i wykonał ponad 1,6 tysiąca operacji, a w 13 poradniach udzielono ponad 27 tysięcy porad. Jak podkreślił podczas inauguracji Adam Szlachta, prezes Zarządu American Heart of Poland, przejęcie zarządzania tą placówką stanowi ważny moment w historii działalności Grupy.
– Wizja, która od początku przyświecała działalności American Heart of Poland, to rozwój kolejnych placówek, szerzenie wiedzy na temat medycyny i pozostawanie blisko pacjenta– mówił prezes Adam Szlachta. – Wszystkich mieszkańców regionu możemy zapewnić, że nie będziemy się skupiać tylko na kardiologii i kardiochirurgii – naszym celem jest rozwój całej placówki, tak aby mogła ona zapewniać pomoc i wsparcie medyczne w kompleksowy sposób – zaznaczył.
Istotne znaczenie drawskiego szpitala i zarządzania nim przez Grupę American Heart of Poland podkreślił Stanisław Cybula, starosta drawski. Słowa uznania dla współpracy z Grupą AHoP wyraził także Tomasz Kędziora – przewodniczący Rady Nadzorczej Szpitali Polskich SA.
Jednym z symboli inauguracji działalności American Heart of Poland w drawskim szpitalu była prezentacja tablicy pamiątkowej z wizerunkiem patronki szpitala – Matki Teresy z Kalkuty. Jej uroczystego odsłonięcia dokonali starosta drawski Stanisław Cybula, dyrektor Szpitala Marzena Dzieża oraz prezes Zarządu Adam Szlachta. Następnie tablica została poświęcona przez biskupa Edwarda Dajczaka z Kurii Biskupiej Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, który wcześniej odprawił też mszę świętą w szpitalnej kaplicy.
Lądowisko dla śmigłowców i sala hybrydowa
Ważnym punktem w agendzie uroczystości było wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę lądowiska dla helikopterów ratunkowych. Akt erekcyjny dla tego przedsięwzięcia sygnowali starosta Stanisław Cybula, dyrektor regionalny Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Hełminiak, prezes Adam Szlachta, przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy American Heart of Poland dr n. med. Zbigniew Czyż oraz dyrektor szpitala Marzena Dzieża. Warta ok. 2 mln inwestycja będzie służyła nie tylko lokalnej społeczności, ale także wojskowym oraz morskim służbom ratunkowym.
– Lądowisko dla śmigłowców ratunkowych przysłuży się społeczeństwu i będzie wizytówką dynamicznego rozwoju Drawska Pomorskiego oraz całego regionu zachodniego Pomorza –mówił Piotr Czyż, dyrektor ds. Inwestycji i członek Zarządu Grupy American Heart of Poland. – Jesteśmy organizacją, która dba o współpracę i rozwój społeczności lokalnych. Cieszymy się, że szpital w Drawsku będzie mógł dysponować szybkim transportem lotniczym, niezbędnym w szczególnie pilnych przypadkach zagrożenia życia i zdrowia – podkreślił.
Podczas uroczystości zaprezentowane zostały też dwie nowoczesne sale operacyjne – w tym innowacyjna sala hybrydowa, która pozwala na współdziałanie różnych zespołów specjalistów.
Edukacja dla pacjentów i lekarzy
Grupa American Heart of Poland przykłada dużą wagę do działań związanych z edukacją i profilaktyką zdrowotną oraz do współpracy z władzami i społecznościami lokalnymi. Stąd też inauguracji działalności Grupy w Drawsku Pomorskim towarzyszyło pierwsze spotkanie Klubu Pacjenta. Są to wydarzenia cyklicznie organizowane przez American Heart of Poland, podczas których można wysłuchać prelekcji różnego rodzaju ekspertów z dziedziny zdrowia.
Premierowe spotkanie zostało poświęcone oczywiście tematyce serca i wzięli w nim udział wybitni specjaliści z zakresu kardiologii i kardiochirurgii, jak prof. dr hab. med. Andrzej Bochenek, współzałożyciel Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, wybitny kardiochirurg, który jako pierwszy w Polsce wspólnie z prof. Zbigniewem Religą i prof. Marianem Zembalą dokonał udanego przeszczepu serca; prof. dr hab. med. Maciej Lesiak, FESC, kierownik Katedry i I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prof. dr hab. med. Adam Witkowski, MD, PhD, FESC Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie; dr hab. med. Magda Wiśniewska, specjalista diabetolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie; lek. med. Mariusz Truszczyński, kardiolog ze Szpitala im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim.
Drugi panel – pod tytułem „Z sercem do pacjenta” – był dedykowany lekarzom i pielęgniarkom. Podczas tej części spotkania prof. Andrzej Bochenek opowiadał o nowych technologiach w leczeniu pacjenta kardiologicznego, w tym np. takich innowacjach jak całkowicie sztuczne serca (TAH), pompy przesyłowe osiowe czy zastawki mitralne implantowane przezskórnie.